TŪM programa: Vilniaus TŪM mokyklų vadovai sėmėsi patirties Estijos ugdymo įstaigose

2025 metų kovo 31 – balandžio 3 dienomis Vilniaus Naujininkų progimnazijos direktorius Gediminas Urbonas ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Violeta Sabonienė, bei Vilniaus TŪM (Tūkstantmečio ugdymo mokyklų) tinklo mokyklų vadovų grupė dalyvavo stažuotėje Estijoje, kur gilinosi į duomenimis grįstos vadybos metodus ir susipažino su Estijos ugdymo įstaigų vadovų patirtimi.
Šios keturių dienų stažuotės tikslas buvo tobulinti TŪM mokyklų vadovų lyderystės ir vadybos kompetencijas, suteikti jiems praktinės ir teorinės patirties pažangiausiose Europos švietimo įstaigose. Tikimasi, kad įgytos žinios ir patirtis leis vadovams sėkmingiau taikyti šiuolaikinius vadybos principus, efektyviau spręsti darbe kylančius iššūkius, telkti mokyklų bendruomenes pozityviems pokyčiams, siekiant mokinių pažangos ir diegiant inovacijas.
Stažuotės programa buvo itin intensyvi ir apėmė įvairias veiklas. Dalyviai turėjo galimybę susitikti ir diskutuoti su priimančiųjų organizacijų vadovais jų darbo aplinkoje, dalintis sėkmingomis vadybos sprendimų ir lyderystės taikymo praktikomis. Didelis dėmesys buvo skirtas naudojamų vadybos įrankių ir metodikų pristatymui, pateikiant praktinius pavyzdžius, bei duomenimis grįstos vadybos metodų taikymui priimant strateginius sprendimus.
Be to, programoje numatytos edukacinės patyriminės veiklos, skirtos stiprinti stažuotės dalyvių bendradarbiavimą ir skatinti keitimąsi gerąja patirtimi. Dalyviai taip pat atliko savarankiškus darbus, reflektavo įgytas žinias ir teikė grįžtamąjį ryšį.
Pirmają dieną, po kelionės į Taliną, vyko įvadinė stažuotės paskaita, kurioje buvo pristatytos Estijos švietimo aktualijos, politinis, kultūrinis, vadybinis/lyderystės ir pedagoginis kontekstai. Vėliau dalyviai leidosi į ekskursiją po UNESCO saugomą Talino senamiestį.
Antroji diena buvo skirta susitikimui su NPO HARED (Training and Development Centre) švietimo ekspertais, kurie pristatė Estijos švietimo tendencijas strateginio planavimo, švietimo ir mokyklų vadybos bei darnaus vystymosi srityse. Po to stažuotės dalyviai lankėsi Talino Kristiine Gümnaasium (1-12 kl.), kur susipažino su mokyklos veikla ir bendravo su jos vadovybe. Savarankiško darbo užduotis, įgytų patirčių vadybos ir lyderystės klausimais, stažuotės dalyviai ruošė šiuolaikinės fotografijos muziejaus Fotografiska erdvėse.
Trečiąją dieną delegacija iš Vilniaus vyko į Mustamäe Riigigümnaasium (10-12 klasės), įsikūrusią Talino technologijos universiteto ir Tehnopolio miestelyje. Ši gimnazija išsiskiria unikaliu bendradarbiavimu su verslo ir mokslo įstaigomis. Vėliau kelionė tęsėsi į Tartu, kur vadovai aplankė interaktyvų mokslo centrą AHHAA.
Paskutinę stažuotės dieną Vilniaus mokyklų vadovai lankėsi Tartu Kesklinna Kool (1-9 kl.), kur susipažino su mokyklos principais ir vertybėmis. Prieš išvykdami atgal į Vilnių, dalyviai reflektavo visos stažuotės metu įgytą patirtį ir diskutavo apie galimybes pritaikyti Estijos pavyzdžius savo mokyklose.
Ši stažuotė suteikė Vilniaus TŪM mokyklų vadovams vertingos patirties ir žinių, kurios, tikimasi, prisidės prie efektyvesnio mokyklų valdymo, inovacijų diegimo ir mokinių ugdymo kokybės gerinimo.
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGenerationEU lėšomis.
Daugiau informacijos apie stažuotę: Vilniaus TŪM mokyklų vadovų patirtys Estijoje
padėkoti autoriui



































