Gimtosios kalbos diena

Savaitė 2c mokiniams prasidėjo iššūkiu. Susiskirstę į keturias komandas mokiniai gavo logopedės Jolantos Sabulienės ir klasės auklėtojos Sigitos Klusaitės parengtus vokus su užduotimis. Mokiniai išsiaiškino ir klasės draugams pristatė, kad vasario 21-oji – tarptautinė gimtosios kalbos diena. Šią dieną atkreipiamas dėmesys į kalbų ir kultūrų įvairovę, primenama saugoti savo gimtąją kalbą ir skatinama daugiakalbystė. Gimtoji kalba – tai ta kalba, kurią vaikas išgirsta pirmąją ir kuria kalba jo mama. Gimtoji kalba kartais vadinama „mamos kalba“.
Nagrinėdami gautus tekstus antrokai sužinojo apie dirbtinai sukurtą esperanto kalbą, simbolių, gestų kalbas, aiškinosi kokia kalba labiausia paplitusi ir gali būti vadinama tarptautine. Taip pat išsiaiškino, kad lietuvių kalboje beveik nėra „savų“ vulgarių žodžių – visi jie skoliniai iš slavų kalbų. Pristatydami savo pranešimus mokiniai papasakojo, kad gimtosios kalbos diena pirmą kartą paskelbta 1999 metais UNESCO, o iniciatyvą šiai šventei atsirasti parodė Bangladešo vyriausybė.
Komandos taip pat sėkmingai įveikė gramatines ir garsinės analizės užduotis bei išradingai interpretavo trečiąją – dekoravo gautas raides savo gimtosios kalbos spalvomis. 2021-ųjų surašymo duomenis Lietuvoje padaugėjo žmonių, kurie nurodė dvi gimtąsias kalbas – tuo pasinaudojo ir dalis antrokų. Na o kokios gimtosios kalbos paplitę tarp antrokų – pabandykite atspėti žiūrėdami nuotraukas.
Jolanta Sabulienė
padėkoti autoriui

























